درباره نشریه

بسمه تعالی

قدمت انتشار اولین شماره از مجله دامپزشکی ایران به سال 1377 که بعنوان مجله دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران چاپ می گردید، برمی گردد. در ابتدای کار به همت شادروان دکتر سیدهدایت اله رشیدی که بعنوان اولین سردبیر مجله بنیان چاپ آن را نهادند و با حمایت مدیریت وقت دانشکده، جناب آقای دکتر منصور میاحی و همکاری کلیه اعضاء محترم هیأت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز فعالیت خود را آغاز نمود.  در آن ابتدا همکاری اعضاء محترم هیأت علمی دیگر دانشکده های دامپزشکی کشور و همچنین همکاری بی دریغ اعضاء محترم هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور در پیشبرد اهداف مجله بسیار اثرگذار بود.

این مجله به یاری خداوند منان و سعی، تلاش و همکاریهای ارزنده مدیریت محترم دانشگاه، دانشکده و کلیه دست اندرکاران  مجله  شامل سردبیران قبلی مجله جناب آقای دکتر ناصر حقوقی راد، جناب آقای دکتر غلامحسین خواجه، جناب آقای دکتر عرفانی مجد،  اعضاء  محترم  هیات  تحریریه، بسیاری از اندیشمندان ، صاحب نظران و متخصصین دامپزشکی و پزشکی کشور، در مرداد ماه سال 1384 طی نامه شماره 545/2910/3 موفق به کسب درجه علمی پژوهشی از کمیسیون بررسی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فن­آوری گردید. 

 از اقدامات بسیار ارزنده ای که در رابطه با انتشار وتوزیع مجله انجام شده، این است که تا سال 1390 تمام مقالات مربوط به شماره های منتشر شده این مجله به صورت Full paper در سایت اینترنتیhttp://www.cua.ac.ir/veterinary/Journal.htm    قابل دسترسی بود. و از سال 1390 به دلیل چاپ و انتشار مجله از پایگاه ISC فقط خلاصه مقالات از سایت قبلی قابل دسترسی است.

مقالاتی پژوهشی در این مجله مورد پذیرش قرار می گیرند که دارای شرایط ذیل باشند:

1-   مقاله حاوی یافته های علمی جدید در زمینه های مختلف علوم دامپزشکی و رشته های وابسته باشد.

2-  مقالات پس از بررسی اولیه و  تایید توسط حداقل دو داور از سه داور متخصص در رشته مربوطه و با تصویب هیات تحریریه به چاپ خواهد رسید.

به هرحال مراحل پذیرش و چاپ مقالات دارای روند بسیار حساس و دقیقی می باشد که با دقت و پی گیری های مستمر تلاش می شود که مقالاتی با کیفیت قابل قبول و در حداقل زمان ممکن به نتیجه نهایی برسند..  به یاری خداوند منان، بنا به اظهارات بسیاری از نویسندگان مقالات و دیگرهمکاران محترم،  چاپ مقالات در این مجله در مقایسه با دیگر مجلات ، دارای روند بسیار مطلوبی است.

 این مجله به زبان فارسی و با خلاصه انگلیسی و به صورت چهار شماره در سال  منتشر می گردد. لیکن با توجه به استقبال چشم گیر پژوهشگران از این مجله و حجم بالای مقالات دریافتی ممکن است در آینده شاهد افزایش شماره­های مجله در سال باشیم.                                                                              

به منظور گسترش حوزه انتشار این مجله، با نظر خواهی از کلیه همکاران محترم دانشکده و با تصویب هیات تحریریه مجله عنوان «مجله دامپزشکی ایران» (IranianVeterinary Journal) انتخاب  و به کمیسیون بررسی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری اعلام گردید که با کمال خرسندی آن کمیسیون نیز طی نامه ای با تغییر نام این مجله موافقت نمود.

این مجله تاکنون چند بار توسط مرکز ISCمورد تقدیر قرار گرفته است.

مجله دامپزشکی ایران در سال 1390 به سامانه الکترونیکی با آدرس http://www.ivj.ir مجهز گردید و پس از آن تمام مراحل دریافت ، بررسی و داوری مقالات از طریق ابن سامانه انجام می گیرد. 

سردبیر مجله دامپزشکی ایران